Skip to main content

S:t Petersburgs
topp 100 bästa restauranger 

De hundra främsta restaurangerna, barerna och kaféerna i S:t Petersburg har korats!

Det skedde under den årliga ceremonin, ”Top 100 Restaurant Award Ceremony”, i slutet av förra året.

Eventet initierades av S:t Petersburgs turistråd och firade även färdigställandet av förberedelserna inför 2018 års Restaurang-festivalen. Festivalen kommer att hållas i tsarhuvudstaden under april månad 2018 och blir en stor kulinarisk upplevelse för dess besökare.

Juryn bestod av stadens främsta inom branschen och inkluderar bland andra några av stadens främsta kockar, journalister och restaurangkritiker.

Se hela listan här - S:t Petersburgs top 100 restauranger:

De främsta - plats 1 -10:

  1. Block
    St. Petersburg, Potemkinskaya str., 4
  2. Duo Gastrobar
  3. Il Lago dei Cigni
  4. GRÄSxMADBAREN
  5. Tartarbar
  6. Jerome
  7. Probka
  8. Percorso
  9. Kokoko
  10. Duo Asia

11-100 (I alfabet)

  • Amo Cucinare
  • Atelier Tapas Bar
  • Azia
  • Barclay
  • Beefzavod
  • Bellevue Brasserie
  • Big Wine Freaks
  • Bruno
  • Buddha Bar
  • Caffe Italia
  • Capuletti
  • Casa del Myaso
  • Charlie
  • Crab Story
  • EM
  • Entree
  • Erarta
  • FermA
  • Four Hands
  • Gastroli
  • Goose Goose
  • Hamlet & Jacks
  • Hitch
  • Jack & Chan
  • James Cook
  • La Maree
  • La Perla Fish House
  • Made in China
  • Mapuche
  • Molto Buono
  • Porto Maltese
  • Red. Steak & Wine
  • RoseMary
  • Romeo’s Bar & Kitchen
  • Schengen
  • Serbish
  • Sintoho
  • Smoke BBQ
  • Social Club
  • Stroganoff Steak House
  • Subzero
  • Suki
  • Terrassa
  • The Repa
  • Tres Amigos
  • Tse fung
  • Vincent
  • VinoVeka
  • Volna
  • Abrikosov
  • Banschiki
  • Bekitser
  • Belka
  • Buterbrodskybar
  • Vinny Shkaf
  • Gastronomika
  • Dom
  • Evropa (Belmond)
  • Kazbegi
  • Kvartira Kosti Kroiza
  • King Pong
  • Kitaiskaya Gramota
  • Kurorty
  • Letuchiy Gollandets
  • Mansarda
  • Marcellis
  • Mesto
  • Metropol
  • Mechtateli
  • Mindal
  • Moroshka dlya Pushkina
  • Moskva
  • Moskva-Pekin
  • Myzhenaty
  • Na Rechke
  • Palkin
  • Polny Balet
  • Port
  • Ptichki i yagody
  • Ribai
  • Ryba
  • Severyanin
  • Simposium
  • Tokio City
  • Troika
  • Ukrop
  • Flamandsksya Roza
  • Centralny
  • Shalyapin
  • 22 santimetra
ÖVRIGA NOMINERINGAR PER KATEGORI:
  • Best Chef – Artem Grebenshchikov
  • Best Bar – El Copitas
  • Best Cafe – Caffe Italia
  • Best New Restaurant – Duo Azia
  • Best Restaurant Group – Italy Group
  • Best Gastronomic Columnist – Dmitry Grozny
  • Best Gastronomic Event – "O, da! Eda!" ("Oh, yes! Food!") gastronomic festival
  • Best Street Food – Bekitser
  • Best Local Cuisine Restaurant – Kokoko